Osrodek Wypoczynkowy Orion A Kudowa

Atrakcje Turystyczne Kudowa-Zdrój

 • Park Zdrojowy
  - Największy i najbardziej okazały teren Kudowy, zaprojektowany na wzór parków angielskich. Po przekroczeniu kamiennych schodów parkowe alejki doprowadzają do: budynku Pijalni połączonej z Salą Koncertową, Stawu Zdrojowego, Hali Spacerowej położonej nad główną aleją, sanatorium Polonia oraz "Zameczku". Atrakcyjna jest również parkowa zieleń: krzewy rododendronów, kwiatowe dywany oraz wspaniały parkowy drzewostan również z egzotycznymi okazami: saganowcami, dracenami, agawami i kaktusami. Wyróżniają się również te najstarsze: Świerk Sudecki, pomnik przyrody, który jesienią tworzy ze spadających liści naturalną altanę, 300-letni Jesion Wyniosły oraz 200-letni Buk Purpurowy. Latem przy głównej alei stawiane są palmy. W sumie każda pora roku dostarcza tu niesamowitych wrażeń, które owiane zapachem przyrody, pokolorowane barwami pór roku, popite źródlaną wodą pozostają w nas na lata.
 • Pijalnia wód mineralnych
  – największa na Dolnym Śląsku pijalnia połączona z salą koncertową, z której rozbrzmiewają utwory Moniuszki. Smakiem tutejszej wody zachwycał się nie tylko wielki polski kompozytor lecz także Jędrzej Śniadecki oraz Leon Marchlewski. Na ścianach obrazy węgierskiego artysty Arpada v. Molnara.
 • Kaplica Czaszek
  - kaplica, której ściany oraz sklepienie wyłożone są prawdziwymi czaszkami i szczątkami ludzkimi. Unikalne dzieło kultury religijnej, jedyne tego typu w Polsce (jedna z trzech w Europie) wzbudza lęk a jednocześnie rozważania o śmierci. Umieszczone tam zostały przez tutejszego proboszcza.
 • Ruchoma Szopka
  -[3 km od centrum Kudowy, ul. Kościuszki 110] stara sudecka chałupa, w której obejrzeć można 250 lipowych ruchomych figurek oraz organy o 270 głosach (piszczałkach) w 10 rejestrach. Szopka jest wynikiem żmudnej dwudziestoletniej pracy jednego człowieka. Zamiłowany do muzyki i rzeźbiarstwa piętnastolatek przy użyciu scyzoryka z drewna lipowego rozpoczął najpierw pracę nad figurkami, poruszanymi wówczas ręcznie. Kilka lat po jej ukończeniu, zabrał się za drewniane organy, nad którymi pracował przez 8 lat. Obecnie obydwa dzieła podziwiają turyści z wielu narodowości, wszyscy, którzy mają okazję wybrać się do Kudowy.
 • Skansen Kultury Ludowej
  -skansen w Prążnej (3 km od Kudowy), będący zbiorem zabytkowych obiektów z terenu Sudetów, które niegdyś służyły mieszkańcom tych ziem. Budynki mieszkalne, wiejska kuźnia, wieża alarmowa wyposażone sa w oryginalne sprzęty. To tutaj odbywa się pieczenie chleba w prawdziwym piecu chlebowym.
 • Szlak Ginących Zawodów
  - muzeum plenerowe w Kudowie-Czermnej (200 m od kaplicy czaszek), w którym można zapoznać się z ginącymi obecnie zawodami takimi jak: garncarstwo, młynarstwo i kowalstwo oraz obcować ze strusiami, bażantami oraz kurkami chińskimi w utworzonym tu minizwierzyńcu. Atrakcją są odbywające się tu codziennie ok. godz 10.00 wypieki wiejskiego chleba o unikalnej recepturze oraz degustacje wiejskiej pajdy ze smalcem. Warte obejrzenia są również pokazy ręcznego toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. Wszyscy odwiedzający mają możliwość własnoręcznego wykonania glinianej pamiątki. 
 • Muzeum Żaby
  - [ul. Słoneczna 31] znajdują się tu zbiory 3000 przeróżnych maskotek, przedmiotów z wizerunkami żab lub o żabich kształtach, pochodzących z 20 krajów świata ze wszystkich kontynentów. Powiększająca się z roku na rok kolekcja zachęca do powrotu do tego nietypowego muzeum wszystkich, niezależnie od wieku.
 • Muzeum Zabawek
  - zachęcamy do podróży do Krainy Dzieciństwa. Wspomnienia słodkiego, beztroskiego czasu pokazują jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odegrały zabawki. Obojętnie: pluszowe, z porcelany, drewna, gliny a nawet te żeliwne, blaszane czy cynowe zawsze wywoływały i wywołują pozytywne uczucia. Zebrane przez Marię i Mirosława Ozierańskich eksponaty z XIX-XX w. z pewnością pozwolą na duży relaks w gronie rodziny.
 • Altana Miłości
  - punkt widokowy na najwyższym wzniesieniu Kudowy – Górze Parkowej. Stąd podziwiać można panoramę Kudowy i okolic.
 • Teatr „Pod Blachą”
  - żeliwna hala w stylu secesyjnym z pocz. XX w., w której „żyje echo”.
 • Aquapark „Wodny Świat”
  - ogrzewany energią słoneczną basen, na terenie którego oprócz zjeżdżalni znajduje się również jaccuzi, sauna, gejzer,siłownia, fitness club, sauna oraz kręgielnia.
 • Stajnia Na Górce
  - przejażdżki bryczką, saniami oraz spanie na sianie.
 • Błędne Skały
  - to polskie "Skalne Miasto" położone na wysokości 852 m., na zachodnim krańcu stoliwa Skalniaka. Na ponad 21 hektarowej powierzchni porozrzucane różnorodne formy skalne, krzyżujące się kilkumetrowe szczeliny oraz skalne zakamarki tworzą swoisty labirynt. Przejście wytyczoną trasą zwiedzania, częściowo moszczoną drewnem unaocznia jak wielkim artystą może być natura. W wyniku erozji skał piaskowca o różnej odporności lepiszcza kwarcowego i słabego marglowego powstały różnorodne formy: grzyby, baszty, stoły, maczugi, tunele oraz wąwozy skalne. Większość z nich posiada własne nazwy: Kurza Stopka, Stołowy Głaz, Skalne Siodło, Skalna Brama, Końska Noga Labirynt, Kasa, Tunel. Wejście na Skalne Czasze pozwoli obejrzeć panoramę okolicy. 
 • Szczeliniec Wielki
  - jest najwyższym (919 m) i najatrakcyjniejszym szczytem Gór Stołowych. Z daleka przypomina wysoki klocek o prawie pionowych ścianach i płaskim wierzchołku. Na miejscu okazuje się, że zbocza to skalny 60 metrowy mur, na którego szczyt prowadzą schody o 665 stopniach, a wierzchołek jest spękaną ławicą piaskowców ciosowych tworzących największe w Polsce "skalne miasto". Fantazyjnym kształtom skałek położonych na trzech różnych poziomach nadano określone nazwy: Mamut, Słoń, Wielbłąd, Wiewiórka, głowa Księżniczki Emilki. Na nich, pomiędzy nimi, w najdziwniejszych miejscach zwracają uwagę często zdeformowane kształty świerka, brzozy, buka, jarzębiny oraz liczne gatunki mchów (w tym świecący mech), porostów i wątrobowców. Pomiędzy i na skałkach W niektórych z głębokich spękaniań i szczelin: Czyściec, Diabelska Kuchnia czy 30 metrowe Piekło latem leży śnieg. Na najwyższym punkcie Szczelińca Wielkiego "króluje" Fotel Liczyrzepy, z którego rozlega się piękna panorama okolicy – pasma górskie Sudetów, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Na wniesienie (najwyższe obok Szczelińca Małego-895 m.) wybrał się niegdyś sam Wolfgang Goethe, co upamiętnia tablica znajdująca się obok schroniska.
 • Skalne Grzyby
  - to duże zgrupowanie skałek o kształcie grzybów, maczug i wież, na terenie Gór Stołowych. Do Skalnych Grzybów najłatwiej dojść z Batorowa szlakiem żółtym (ok. 30 minut) lub z Wambierzyc szlakiem niebieskim ( ok. 70 minut )
 • Twierdza Kłodzka i labirynty
  - unikalny zabytek architektury militarnej. Fortyfikacje powstałe już w IX wieku swój rozkwit zawdzięczają Fryderykowi II Wielkiemu, który w XVII w uczynił je największymi na pruskim Śląsku. Od tego momentu służyła jako: wiezienie, fabryka zbrojeniowa, obiekt wojskowy; a od lat 70-tych XX w. stopniowo udostępniano do zwiedzania samą twierdzę oraz system podziemnych korytarzy i lochów rozciągających się pod kłodzką starówką. 
 • Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego
  - ciąg wyrobisk podziemnych utworzony w trakcie prac zabezpieczających miasto przed katastrofami (działaniem wód gruntowych, nietrwałymi fundamentami oraz zawalającymi się korytarzami).
 • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
  - odkryta w 1966 r największa jaskinia w Sudetach, na stoku Góry Stromej jest wielką turystyczną atrakcją. Znana długość korytarzy wynosi 3000 m. Na terenie całej jaskini utworzono rezerwat przyrody. Różnorodne formy krasowe, szczątki zwierząt prehistorycznych w namulisku na dnie jaskini W celu utrzymania stałego mikroklimatu zamykana jest na okres 25.XI-25.I
 • Praga
  - głównym celem turystów z całego świata przybywających do stolicy Czech są historyczne części miasta: Stare Miasto, Hradczany - wielki zespół zamkowy, Wyszogród, Mala Strana, Jozefów czy Nowe Miasto. Warto poświęcić więcej uwagi takim atrakcjom jak Most Karola, Staromiejska Wieża Mostowa, Rynek Staromiejski, Plac Św. Wacława, Plac Loretański, Hradczany, zmiana warty przy zamku o godz 12.00, Katedra Św. Wita, Schody Zamkowe, Ratusz z zegarem "Orloj", Złota Uliczka, Muzeum Figur Woskowych czy Muzeum Miniatur.
 • Adrspach
  - SKALNE MIASTO - to Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach o powierzchni 1800 m kw. i najciekawsza część Gór Stołowych, położony niedaleko miasta Teplice nad rzeką Metuji i małej wsi Adršpach. Podróż łodzią po jeziorze o długości ok. 300 m. pozwala obejrzeć przeróżne 60 metrowe formy skalne o fantastycznych kształtach przedmiotów, ludzi i zwierząt. Wśród nich wyróżniają się skały "Lwica", "Kochankowie" oraz "Myśliwy". Oprócz jeziorka, płynąca tędy rzeka Metuja utworzyła głęboki wąwóz oraz wodospad (19 m). Wędrówka olbrzymim labiryntem korytarzy skalnych, dostępnym również dla dzieci jest ciekawą przygodą nawet dla najbardziej odpornych na czynny wypoczynek. Najstarsze napisy pozostawione tu przez turystów pochodzą aż z XVIII w. Rezerwat dostępny jest cały rok,
 • Jaskinie Morawskiego Krasu
  - jeden z największych i najatrakcyjniejszych kompleksów jaskiń wapiennych jaskiń w Europie położony jest an terenie Morawskiego Krasu, kilka km na północ od Brna. Jaskiniowy system został utworzony przez mały, krasowy potok Punkvia. Atrakcją są podróże łodziami po dużej i głębokiej podziemnej rzece o długości pół kilometra, wędrówki korytarzami pomiędzy niesamowitymi formami wyrzeźbionymi przez rzekę, podziwianie słynnej przepaści Macocha (-138,7 m), utworzonej przez oberwanie stropu jaskini oraz przejażdżka nadziemną kolejką górską na trasie 2 km. Przepaść "Macochę" zwiedza się "od góry" - od strony parkingu oraz "od dołu" podczas zwiedzania jaskiń. Wrażenie robi widok parujących, porośniętych mchem 138 metrowych ścian oraz skok temperatury z jaskiniowych 8°C do ukropu Macochy. Z powodu dużej liczby odwiedzających bilety należy rezerwować z jednodniowym wyprzedzeniem, cena 70 KČ. Do jaskini można się dostać za Skalnego Młyna położonego niedaleko miasta Blanko Na terenie Morawskiego Krasu znajdują się jeszcze trzy inne jaskinie: Kateřinska (tu organizowane są koncerty kwadrofoniczne), Balcarka i Jaskinie Sloupsko-Šošuvskie. Wszystkie pozostawią na długie lata wiele niezapomnianych wrażeń.
 • Nachod
  - Przygraniczne duże miasto o średniowiecznym rodowodzie. W XIII w. gród przebudowano na zamek. Rozbudowany na przełomie XVI-XVII w. obecnie z większością elementów renesansowych jest jednym z najcenniejszych w Czechach. Interesująca jest bogata kolekcja arrasów, mebli z różnych epok, broni oraz wyrobów artystycznych. To tu znajduje się dzieło znanego malarza Feliksa Antoniego Schefflera - piękny plafon w sali balowej. Wstęp do zamku kosztuje 50 KČ, ulgowy 30 KČ. Zwiedzając miejską Starówkę warto zobaczyć również secesyjny teatr, malowniczy rynek z licznymi renesansowymi kamieniczkami oraz gotyckim Kościołem Św. Wawrzyńca. Nachod to duże centrum turystyczne i handlowe. Turyści wypoczywający w Kudowie mogą dojechać tam pociągiem, z położonej 300 m od granicy stacji kolejowej Nachod Bloves w kierunku Trutnova przez Teplice i Adršpach. Turyści wypoczywający w Kudowie mogą dojechać do Náchoda linią autobusową Náchod-Kudowa Zdrój, ktorą kursować w odstępach regularnych-każde 2 godziny. [rozklad jadzdy pks]
 • Nove Mesto
  - Miasto powstałe w średniowieczu położone jest na 40 m skale i z trzech stron otoczone jest rzeką Metują. Perła renesansowej architektury szczyci się bogatymi zabytkami, w tym: zamkiem z cennymi zbiorami obrazów, porcelany, mebli; malowanymi wnętrzami oraz ekspozycją czeskich badań; rynkiem z renesansowymi szczytami i barokowymi podcieniami jak również gotyckim Kościołem Trójcy Przenajświętszej. Zabytowym, drewnianym, krytym mostem można dojść do wyjątkowego ogrodu, położonego na skarpie rzecznej. Wstęp do zamku kosztuje 88 KČ, ulgowy 55 KČ. Nove Mesto znajduje się około 10 km od Nachodu.
 • ZOO Safari
  - w Dvoře Králové nad Łabą zaliczane jest do największych i najbardziej znaczących europejskich ogrodów. Na powierzchni 64 ha żyje ponad 2300 zwierząt. Świat "dzikiej" Afryki można obserwować m.in. w czasie przejażdżki safaribusami. Oprócz zwierząt na wolnych wybiegach można podziwiać kolekcję zwierząt nocnych, akwaria z rybami z raf koralowych, rzek Ameryki Południowej, ptaszarnię itp